Gdy wentylator osiowy pracuje, monitoruje głównie prąd silnika. Prąd jest nie tylko znakiem obciążenia wentylatora, ale także prognozą niektórych nienormalnych zmian. Ponadto zawsze sprawdzaj, czy wibracje silnika i wentylatora są normalne i czy występuje tarcie lub nienormalny hałas. W przypadku wentylatorów pracujących równolegle należy zwrócić uwagę, aby sprawdzić, czy wentylator pracuje w warunkach udaru. Podczas normalnej pracy należy wykryć następujące warunki:
1. Wentylator osiowy wytwarza silne wibracje lub odgłosy tarcia;
2. Prąd silnika nagle rośnie i przekracza prąd znamionowy silnika;
3. Temperatura łożyska silnika gwałtownie wzrasta.
Metoda debugowania
1. Po zainstalowaniu wentylatora osiowego sprawdź elastyczność obrotów wentylatora przed uruchomieniem i czy w tarczy występuje jakiekolwiek tarcie ręcznie. Sprawdź, czy w wentylatorze i sąsiednich rurach nie ma pozostałości i innych zanieczyszczeń.
2. Sprawdź, czy przepustnica w rurociągu jest otwarta.
3. Personel powinien trzymać się z dala od wentylatora.
4. Uruchom wentylator i sprawdź, czy łopatka wentylatora jest zgodna z oznaczeniem obrotowym. Po przejściu kontroli należy przerwać test po 10-30 minutach, sprawdzić, czy nóż jest poluzowany, czy nie, oraz czy gniazdo tłumiące wibracje i dolna śruba łącząca są luźne. Po tym, jak wszystko jest normalne, zostaje oficjalnie uruchomiony i uruchomiony.